Farmers Dinner med Mikael Einarsson & Hubbe Lemon

En kväll om vilt och smakfullt hantverk – Farmers dinner

Välkommen till en unik middagsupplevelse där råvaran, professionellt kökshantverk och gastronomi möts! Under kvällen gästas vi av krögaren Mikael Einarsson och jägaren och fiskeguiden Hubbe Lemon, ett sammansvetsat radarpar med stor kärlek till råvara, hantverk och smak.

Mikael är en välrenommerad kock, känd från bland annat Chez Jolie och restaurang Astoria i Stockholm. Hubbe är uppvuxen med jakt och fiske och driver idag Järinge gård i Roslagen, där han själv sköter både jakt och viltvård. Tillsammans har de skrivit kokböckerna Kocken och jägaren samt Kocken och fiskaren, och denna kväll bjuder de in till en Farmers Dinner med fokus på just dessa teman.

Kvällens höjdpunkter

  • Snacks och dryck – Kvällen inleds med ett smakprov på temat och en presentation av Mikael och Hubbes samarbete.
  • Styckningsdemo under middagen – En bit in i kvällen inleds en styckningsdemonstration.
  • Specialkomponerad 3-rätters meny – Efter inledningen serveras en noggrant komponerad trerättersmiddag, tillagad med råvaror från skog och vatten.
  • Omsorgsfullt utvalt dryckespaket – Vår sommelier väljer ut spännande drycker.
  • Community tables – Middagen serveras vid gemensamma bord, vilket skapar en härlig och social stämning där du får möjlighet att dela upplevelsen med andra matälskare. 

Observera att detta är en middagsupplevelse och inte en matlagningskurs!